• info@ailedanismanligi.org
  • 0 530 313 26 24
  • Hafta içi hergün : 10.00-17.00

Korkulu Rüya - Vajinismus

Duyurular haberler ve makaleler..

Korkulu Rüya - Vajinismus
  • Duyurular
Korkulu Rüya - Vajinismus

Korkulu Rüya - Vajinismus

Vajinismus (vaginismus), bilimsel literatürde ilk olarak 1909 yılında tanımlanmıştır. O zamanlar vajinismus, kadınların bir cinsel fonksiyon bozukluğu ve refleks türü bir savuma hareketi olarak yorumlanmıştır. 

Cinsel Terapi: Korkulu Rüya - Vajinismus

Vajinismus alt periner kasların istemdışı olarak kasılması ve cinsel birleşmeyi imkansız kılması durumudur. Bu kasılmalar cinsel birleşme veya vajina içerisine herhangi bir şeyin girmesine karşı verilen bir reaksiyon olarak ortaya çıkar. Bu tip kasılmalar jinekolojik muayeneler esnasında da meydana gelebilir.Vajinismusun  temelinde ağırlıklı olarak psikolojik faktörler rol oynar.

Ağrı ile ilgili bozukluklar kategorisinde yer alan vajinismus, kadının cinsel yaşamının ilk başından beri olabileceği gibi hastalık, ameliyat veya zor doğum gibi özel durumlar neticesinde de ortaya çıkabilir.

Birçok nedeni olmasına karşın en bilinenleri; abartılmış ilk cinsel ilişki hikayeleri, yanlış inanış ve mitler, tutucu ve baskıcı ailelerde yetişmiş olma, cinsel istismar deneyimi, bilgisizlik ve bazı kişilik bozukluklarıdır.

Cinsel ilişki esnasında ağrı hissedilmesi(disparoni)  bir tür korkma ve kaçma mekanizması veya cinsel birleşmeye karşı fobi durumu gelişmesine,  bu da cinsel ilişkiyi tümden reddetme veya cinsel ilişkiden korkma ve kaçmaya neden olur.

Vajinismus er yada geç eşler arasındaki ilişkide problemlerin baş göstermesine neden olur. Ancak çiftler çocuk yapma isteği ortaya çıktıktan sonra ya da boşanmanın eşiğine gelindiğinde bir terapiste başvururlar. Bu yüzden sorun kronik hale gelip ilişkiyi yıpratmadan önce yardım almak gerekir.

Vajinismus terapisi zannedildiği gibi yalnızca aşamalı birkaç egzersizle yapılan bir süreç olmayıp kökenindeki problemin bulunarak düzeltilmesini gerektiren bir işlemdir. Profesyonel bir yardım kendisi travma olan ve çoğu travmatik deneyimden sonra oluşan vajinismus için şarttır. Nedensellik çalışmadan yapılacak tüm müdahaleler farklı sorunlara neden olabilir. Bu sebeple vajinismus terapisi çifti de kapsayacak şekilde devam etmelidir.

Etiketler: