• info@ailedanismanligi.org
  • 0 530 313 26 24
  • Hafta içi hergün : 10.00-17.00

Travma Nedir?

Duyurular haberler ve makaleler..

  1. Şuan Buradasın:  
  2. Anasayfa
  3. Makaleler
  4. Travma Nedir?
Travma Nedir?
  • terapi
Travma Nedir?

TRAVMA

Travma insan hayatında olumsuz ve acı verici etkisi olan, fiziksel veya ruhsal olarak kişide  iz bırakan kısa ve uzun vadeli sonuçları olan bütün yaşam olaylarıdır. Çocukluk dönemi istismar ve ihmal yaşantıları, deprem tecavüz ve trafik kazası gibi büyük olayların yanı sıra olumsuz bir ilk okul anısı yada ebeveynlerimizle yaşadığımız ufak tefek olaylarda belleğimizde travma olarak yerini alır.

Travmanın yaşanma anındaki doku, koku ve yaşa ait diğer tüm özelliklerle birlikte depolanması, kişide zaman zaman flashback (ani gelen görüntüler) yada kabuslar şeklinde kendini hatırlatır.

Duygusal olarak, travma yaşayan kişi panik atak , depresyon ,yeme-uyku-hafıza bozukluklarının yanı sıra Yaygın anksiyete bozuklukluğu, disosiyasyon ve öz güven sorununları travma sonrasında görülebilir.

Travma sonrası oluşan sorunlar EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing- Göz Hareketi Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme ) ile aşılabilmektedir. Bu yöntemle acı verici anılar tekrar işlenerek günlük hayata olan olumsuz etkileri ortadan kaldırılır. Travma yaşayan kişilerin psikoterapi desteği alması gereklidir.

Etiketler: