• info@ailedanismanligi.org
  • 0 530 313 26 24
  • Hafta içi hergün : 10.00-17.00

Yeme Bozukluğu

Duyurular haberler ve makaleler..

  1. Şuan Buradasın:  
  2. Anasayfa
  3. Makaleler
  4. Yeme Bozukluğu
Yeme Bozukluğu
  • terapi
Yeme Bozukluğu

Yeme Bozukluğu Olup Olmadığını Belirlemek İçin Altı Soru

Yeme bozuklukları , hem duygusal hem de fiziksel semptomlarla psikolojik bir rahatsızlıktır

Yeme bozuklukları genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır. Yemek yemek, hayatta kalmak için gerekli bir aktivitedir ve vücudun iştahı ve yemeyi düzenleyen birçok yerleşik mekanizması vardır . Yemek kalıpları normal olarak çevresel, biyolojik ve kültürel olmak üzere birçok faktörden etkilenir. 

 Yeme bozukluğu olan kişilerin vücutlarıyla ilgili algıları çoğu zaman bozulmuştur.Yeme bozuklukları sıklıkla ergenlik döneminde veya erken erişkinlik döneminde gelişir , Pek çok ergen, düzensiz yeme davranışlarını aylarca ya da yıllarca ailesinden gizleyebilir.

Bununla birlikte, yeme bozuklukları tedavi edilebilir hastalıklardır. Yeme bozuklukları sıklıkla depresyon , madde bağımlılığı veya anksiyete bozuklukları gibi diğer psikolojik hastalıklarla birlikte ortaya çıkar . Ayrıca yeme bozukluğu olan kişiler, ciddi kalp rahatsızlıkları ve böbrek yetmezliği de dahil olmak üzere ölüme yol açabilecek çok çeşitli fiziksel sağlık komplikasyonları yaşayabilir. 

Başlıca yeme bozuklukları, anoreksiya nervoza , bulimia nervoza , tıkınırcasına  yeme bozukluğu ,  pika ve ruminasyon yeme bozukluğudur

Anoreksiya nervoza kilo kaybı veya egzersiz ile aşırı bir saplantı ile işaretlenmiş bir yeme bozukluğudur. Özellikle genç ve orta yaşlı kadınlar arasında ve gittikçe artan bir şekilde genç erkekler arasında yaygındır, ancak herhangi bir yaştaki herkesi etkileyebilir.

Çarpık bir beden imajı ve aşırı gönüllü açlık veya aşırı egzersiz hissiyle karakterize edilen ve mükemmeliyetçilik ve depresyon ile yakından ilişkili, en ölümcül psikolojik bozukluktur. Anoreksinin en yaygın davranışsal belirtileri aşırı diyet, obsesif yiyecek ritüelleri ve gizli ve antisosyal davranışları içerir.

Bulimia nervoza olarak bilinen yeme bozukluğu, bir oturuşta aşırı miktarda yiyecek yiyerek sık sık tıkanma döngüleri ile işaretlenir ve daha sonra yiyeceği, genellikle kendiliğinden kaynaklanan kusmalarla eşlik eder

Yeme bozukluğu olan birinin fiziksel görünümü ve şikayetleri, ciddiyetine bağlı olarak değişecektir. Anoreksi veya bulimi hastalarının baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk, karın ağrısı, kabızlık, adet düzensizlikleri ve bağışıklık sisteminin zayıf olması olağandır . Fizik muayenede  kas kaybı ve vücut kitle endeksi hesabı teşhiste kullanılır

Tıkınırcasına yeme bozukluğu; bir kişinin yemek yerken kontrolünü kaybettiği tekrarlayan ataklar şeklinde aşırı yeme olayıdır. Kimsenin olmadığı ortamlarda görülür..

Ruminasyon bozukluğu olan bireyler, mide bulantısı, tiksinme veya iğrenme belirtileri göstermeden daha önce yutulmuş gıdaları ağzına getirir. Bu yiyecek tipik olarak tekrar çiğnenir ve tükürür veya tekrar yutulur. Ruminasyon bozukluğundan etkilenenler tipik olarak, ellerini ağzına koyarak veya öksürerek  davranışını gizlemeye çalışır. İş ya da okul gibi sosyal ortamlarda  yemek yemekten kaçınırlar.Ruminasyon bozukluğu olan çocuklarda kilo normalin altındadır.

Pica, sürekli olarak, besleyici olmayan, gıda dışı maddenin yenmesidir. Pika olan insanlar tarafından yaygın olarak tüketilen maddeler arasında kağıt, sabun, saç, sakız, buz, boya, çakıl taşları, toprak ve tebeşir bulunur. Pika olan insanlar genel olarak yiyeceğe karşı bir isteksizliğe sahip değildir.

.

 Aşağıda altı soru var:

1. Aşırı yeme yada yememe alışkanlığınızın bir hastalık olduğunu düşünüyor musunuz?

2. kilonuz normal olduğu halde kilo vermeye devam etmek istiyor musunuz?

3.Yemek yerken kontrolünüzü kaybediyor musunuz?

4. Son 3 ay içinde beslenme şeklinizi değiştirmediğiniz halde 5 kilodan fazla zayıfladınız mı?

5. Başkaları çok zayıf olduğunuzu söylediği halde siz şişman olduğunuzu düşünüyor musunuz?

6. Yemek yemek sizin için hayattaki en önemli şeylerden biri midir?

Bu sorulardan en az birine evet diyorsanız terapi desteği almanız gerekebilir.

Etiketler: